14 Mayıs 2013 Salı

Türk mucit, geliştirdiği teknoloji sayesinde tüm ekranları android işlemcili bir bilgisayara çevirmenin yöntemini buldu. Tüplü televizyonlara android yüklendi!

Flash bellek boyutundaki bir çiple HDMI veya UV girişi olan ekranları android işletim sistemli bilgisayara çevirebilen Kemal Karadağ, bu işlemi tüplü televizyonlara bile uygulayabiliyor. Karadağ'ın geliştirdiği cihaz sayesinde televizyonlardan internete de rahatlıkla girilebiliyor.

Dünyada Karadağ'ın geliştirdiği teknolojiye benzer ürünler bulunsa da, tüplü bir televizyonu bilgisayara çevirmesi bakımından Kemal Karadağ'ın ürünü tek. Türkiye'de halen birçok ailenin tüplü televizyon kullanıldığı düşünüldüğünde, Karadağ'ın geliştirdiği çip, dar bütçeli aileler tarafından oldukça rağbet göreceğe benziyor.
Bu durum teknolojik aletler konusunda Türkler tarafından atılmış büyük bir adım olarak algılandı.


Kemal Karadağ'ın geliştirdiği teknoloji sıradan bir monitörü bile tam teşekküllü bir bilgisayar haline getirirken, kullanıcı internet sayesinde bilgisayarda yapabildiği her işlemi eksiksiz yapabiliyor. Sanal klavyesi ve mausesi sayesinde istenildiği gibi internete girilebilirken, istenildiğinde oyun oynanabiliyor. Facebook ve twitter gibi sosyal ağlara da erişim imkanı sağlayan cihaz, birçok uydu kanallını da şifresiz izleme olanağı tanıyor. Kemal Karadağ ürünün son haline gelmesi için 2 yıl kadar çalıştığını belirtti

Parlayan Bitki Lambası


Bilim insanlarının yaptığı yenilikçi deneyler, bir gün evinizde lamba yerine çeşitli bitkiler kullanmanızı sağlayabilir. ABD’li bilim insanları, büyüdükçe daha fazla parlaklık saçan bitkiler geliştirmek konusunda ilk sonuçları almaya başladı. 
Büyük bir yer lambası yerine tavana kadar uzanan parlak bir bitkiye ne dersiniz? New York State Üniversitesi araştırmacıları, sentetik biyoloji, genetik mühendisliği ve parlama özelliğine sahip bakterileri bir araya getirerek, yeni bir sürdürülebilir ışık kaynağı oluşturmayı amaçlıyor.
Bilim insanları, ışık saçan bitkiler konusunda geçmişte adımlar atmış olsa da, henüz büyük ilerlemeler kaydedilmiş değil. Tayvanlı araştırmacılar, bir gün sokak lambalarının yerine parlayan ağaçlar koymak için yaptıkları deneyde, suda yaşayan bir bitkiye altın nano parçacıklar nakletmiş ve parlamasını sağlamıştı. ‘Bio LEDs’ adı verilen bu teknolojinin ardından, ABD’li araştırmacılar bitkilere büyürken parlama özelliği kazandırmayı ama parlaklık derecesini istedikleri seviyede tutmayı istiyor.
Teknoloji girişimcisi Antony Evans, sentetik biyoloğu Omri Amirav-Drory ve bitki uzmanı Kyle Taylor, ‘Glowing Plant’ projeleri kapsamında, ideal DNA dizilimini keşfederek istedikleri parlaklıkta ışık yayacak bitkiler büyütmeyi amaçlıyor.

DAHA ÇOK YOL VAR
Discovery News’in haberine göre, parlama yeteneği ortaya koyan sistem, ‘lüsifrez’ adındaki bir proteine dayanıyor. Protein, yakıtı paçalayarak ‘lüsiferin’ adı verilen parlaklığı ortaya çıkarıyor. Amirav-Drory, ‘bu tepkimenin son derece etkin olduğunu ve çok az ısı ortaya çıkardığını’ belirtti.
Lüsiferaz-lüsiferin sistemi, ateş böcekleri, mantar ve bazı bakterilerin ışık saçmasını sağlıyor. Üç araştırmacı, aynı sistemin bitkilerde işe yaraması için, bitkilerde tümöre neden olan ‘agrobacterium’a dayanan bir yöntem kullandı. Bakteri, her ne kadar genetik yapısını bitkiye transfer edebilse de, aynı zamanda bitkiye zararlı bir haşere olarak biliniyor.
Araştırmacılar, her yerde parlayan yabani ot büyümesi yaşanmaması için daha güvenli bir yöntem buldu. Parlama yeteneğinin bitki hücrelerinden enerjiyi aldığını belirten Amirav-Drory, evrimsel açıdan bitkinin haşereye de adapte olmaya daha az elverişli olacağını ifade etti.
Bitkilerin sağlığı açısından da gözden geçirilmesi gereken ‘Glowing Plant’ projesi, gelecek vaat eden bir proje olarak belirdiği için Kickstarter kampanyasından 65 bin dolar bağış aldı. Kickstarter, ABD’de teknolojik yenilik sunan projeleri destekleyen şirket olarak biliniyor.

Teknolojik aletler yerlerini teknolojik canlılara bırakmaya hazırlanıyor

Dokunmatik ekranda son teknolojik yenilikler


Günümüzde teknolojik aletlerde dokunmatik veya üç boyutlu ekran kullanılıyor. Şimdi ise bu iki farklı ekran tipi bir araya getiriliyor. Kullanıcıların çimdikleyebileceği, bastırabileceğiniz ve gerebileceği bir ekran: OBAKE

Massachustts Teknoloji Enstitisü’nün(MIT) medya laboratuvarlarında tasarımı tamamlanan Obake’yi Dhairya Dand and Rob Hemsley tasarladı.
 
Aynı adı taşıyan ünlü Japon efsanesinden esinlenen proje, dokunmatik ekran, Smart televizyon ve akıllı telefonlara yepyeni bir boyut kazandırabilir.
 
Esnek bir yapıya sahip olan bu yeni tarz ekran; bastırılabiliyor, tutulup çekilebiliyor ve gerilebiliyor.
 
Projenin prototipinde görüntü elastik yapıya sahip bir ekrana projeksiyon yardımıyla yansıtılıyor.
 
Projeksiyondan yansıyan ışık ve ekranın aldığı şekil sayesinde gerçek hayattakine çok yakın görüntüler veren bu yeni ekran, henüz cep telefonlarında kullanılabilecek kadar gelişmiş değil.
 
Ancak cep telefonlarının da ilk olarak olağanüstü gelen projeler sonucunda ortaya çıktığı düşünülecek olursa, yakın gelecekte Obake’nin gündelik hayatımızın bir parçası olması kuvvetle muhtemel.

Obake nedir?

Japonca bir terim olan “obake”, Japon kültüründe doğaüstü olayların anlatıldığı mit ve destanlara verilen genel bir isimdir. Kelime anlamı olarak ise “değişen şey” manasında kullanılır. Obake’ler genellikle dünyanın oluşumunu ve yaratılışı konu edinirler.

13 Mayıs 2013 Pazartesi

Değişik bir teknolojik Televizyon


Değişik bir teknolojik Televizyon 

Bu TV'nin tek özelliği, OLED olması değil!
OLED ekran teknolojisini TV'lere taşıyan LG'nin yeni modeli, çok farklı bir özelliğe de sahip!

OLED TV'nin önemli savunucularından olan LG, şimdi de yeni "curved" (bükülebilir) ekran TV'ler için son rötuşları atmakla meşgul. 55EA9800 model kodlu yeni TV'nin fiyatı, 15 milyon Kore wonu, yani 13.500 dolar olacak. Gelecek ay piyasaya girecek model şimdilik sadece Kore pazarına sunulacak. Diğer ülkelerdeki fiyatının ve çıkış tarihinin daha sonra duyurulacağı açıklandı.

55 inç boyutundaki televizyon 17 kg ağırlığında ve 4,3 mm'lik bir kalınlığa sahip. Özel "ince transparan film hoparlörler" kullanılan model, IMAX türü bir seyir keyfi sunmak için tasarlanmış.

En yeni teknolojik aletlerden biri de bu son model Televizyon.Uzaktan kumandalı NASA taşıtı buz üzerinde bir ay boyunca veri toplayacak.
NASA ; buzul erimesi , iklim değişiklikleri ve küresel ısınma konuları hakkında bilgi toplamak amacı ile geliştirdiği uzaktan kumandalı kara taşıtını yarından (3 Mayıs) başlamak üzere bir ay boyunca Grönland’da test edecek.
GROVER ismi takılan bu uzaktan kumandalı araç ; İngilizce bir kısaltmadan ibaret olup açık adının Türkçe’si Goddard Uzaktan Kumandalı Keşif ve Araştırma Aracı şeklindedir. Goddard , NASA’nın ilk uçuş istasyonu olan büyük bir laboratuvarın bulunduğu yer adı olup Washington DC’nin 6.5 kilometre kuzey doğusunda bulunur.
GROVER 2 adet kar aracı üzerine kurulmuş devasa bir araç olup , buz üzerinde ilerlemesi bu şekilde sağlanacaktır. Grönland’da buz tabakası üzerinde bir ay boyunca gezinti yapacak olan bu büyük araç toplayacağı veriler ve ölçümlerle bilim adamlarının buz örtüsü üzerindeki değişiklikleri anlamasına yardımcı olacaktır. GROVER ayrıca bir adet güneş paneline ve arka tarafında bulundurduğu 2 adet şarj edilebilir bataryaya sahiptir. Bu sayede bir ay boyunca enerjisi hiç bitmeden hareket edebilme özelliğine sahiptir. Yaz aylarında Kuzey Kutbunda güneş hiç batmadığı için araç kolaylıkla enerji yenileyebilecektir. Sahip olduğu toprak radarı ile verileri toplayacak olanGROVER , gönderdiği radyo dalgalarının buz örtüsünü geçip topraktan geri sekmesi ile verilere ulaşacaktır.
grover_nasa_buzul_taşıtı
Projenin danışmanı ve Goddard’da bir buz bilimci olan Lora Koenig , GROVER tarzındaki robotların buzul çalışmaları için çok önemli olduğunu ve araştırmalarda büyük rol oynadığını belirtti.
GROVER bu testler sırasında Cool Robot ile ortak olacak ve birlikte veri toplayacaktır. Cool Robot ; Dartmouth Universitesinde geliştirmiş bir Alman robotu olup , havasal ve buzul olaylar hakkında bilgi toplama özelliğine sahiptir.
GROVER 3 Mayıs – 8 Haziran tarihleri arasında Grönland’da test edilecek , topladığı veriler incelenecektir. Araç saniyede yarım metre yol alacak şekilde kullanılacaktır..

Teknolojik aletlerin en büyüğü bu dev araç 

Google Gözlüğü’ne özel hayat darbesi!


Google Gözlüğü’ne özel hayat ve gizliliğe saygı darbesi.

Akıllı gözlük "Google Glass"ın kullanımı şimdiden bazı kafelerde yasaklandı.

Google’ın gündelik yaşamı tamamen değiştireceği iddia edilen internet bağlantılı akıllı gözlüğü "Google Glass"ın kullanımı ABD’de şimdiden bazı kafelerde yasaklandı.

Kafe sahipleri Google Glass kullanıcılarının gizli görüntü kaydı almasının çok kolay olduğunu bu nedenle de müşterilerinin rahatsız olduğunu söylüyor.

Google’ın bu yıl deneme amaçlı olarak iki bin kişiye sattığı gözlüklerin gelecekte kafelerde, restoranlarda, sinemalarda hatta parklarda kullanımının yasaklanması söz konusu.

Kumarhaneler, müşterilerin hile yapmasını kolaylaştıracağı için kumar oynanan alanlarda gözlüğün kullanımına izin verilmeyeceğini; striptiz kulüpleri ise gözlükle yakalanan kişilerin dansçıların fotoğrafını çekmeye çalışan biri ile aynı muameleyi görerek dışarı atılacağını söylüyor.

Google Glass üzerinde bulunan bir kamera kullanıcının kimseye fark ettirmeden video kaydedip fotoğraf çekmesine olanak sağlıyor. Bu son teknoloji ile üretilmiş olan teknolojik alet getirdiği yararlarla birlikte bazı olumsuz durumlarıda birlikte sunuyor.

Google’a İngiltere’de gizlilik ihlali ile ilgili bir dava açan Olswang hukuk bürosundan Dan Tench Daily Mail gazetesine konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Elinizde bir kamerayla dolaşıp insanların fotoğraflarını çekmeye çalışırsanız kolayca yakalanırsınız. Ancak Google gözlüğü ile yakalanmanız çok daha zor" dedi.

Tanesi bin 500 dolardan satılacak gözlükler şu an için deneme amaçlı olarak sadece iki bin kişiye verildi. Tartışma yaratan gözlükler gelecek yıl tüm dünyada satışa sunulacak

Yeni Xbox ismi yalan çıktı


Yeni Xbox'ın ismi yine yalan çıktı!

Merakla beklenen canavar hakkında ortaya atılan bir isim daha, işte böyle yalan çıktı...

Bundan kısa bir süre önce, Reddit üzerinde ortaya atılan bir isim, tüm dünyayı aynı gün içinde dolaşmış ve üretilecek olan yeni Xbox'ın adını ortaya gözler önüne sermişti. Sadece bir görselden ibaret olan habere göreyse yeni konsolun adı Xbox Infinity olacaktı...

Neredeyse tüm teknoloji sitelerinde yayınlanan haberin kaynağı ise sonunda kendisini gösterdi. Görseli Reddit üzerinden paylaşan kullanıcının adı C-Ron idi ve konu ile ilgili yazdıklarında, bu görselin yeni jenerasyon Xbox'a ait olduğunu vurgulamıştı. Bazı yeni kaynaklar haberi doğrularken, bazıları da resmi açıklamada gözükmeyen görseli yalanlamışlardı... Bundan sadece birkaç gün önce görseli paylaşan C-Ron isimli kullanıcı bu tartışmalara daha fazla dayanamamış olacak ki görselin tamamen sahte olduğunu açıkladı. Görseli Photoshop kullanarak kendi başına hazırladığını dile getiren C-Ron, Reddit üzerinde yaptığı paylaşımdan sonra haberin internet üzerinde ne kadar hızlı bir şekilde yayıldığına şaşırdığını dile getirdi.

Pek tabi bir noktada "başarı" olarak algıladığı bu hareket görevini tamamladıktan sonra, yine Reddit üzerinde yaptığı yeni bir açıklama ile paylaştığı görselin tamamen sahte olduğunu tüm dünyaya açıkladı.

En yeni teknolojik aletlerden Yeni Xbox 

11 Mayıs 2013 Cumartesi

İnsanlar nefes almadan hayatta kalabilecek!


ABD’deki bir çocuk hastanesinde sayısız hastanın hayatını kurtarabilecek ve su altı keşfinde çığır açabilecek bir gelişmeye imza atıldı. Bilim adamları, kana oksijen kazandıracak bir mikro parçacık keşfetti.

Boston Çocuk Hastanesinde çalışmalar yapan bir araştırma ekibi, kan akışına oksijen enjekte edilmesini sağlayan bir mikro parçacık geliştirdi. Keşif sayesinde, insanların akciğerlerindeki havayı tüketmeden, yani solunum yapmadan oksijen ihtiyacını karşılayabileceği ifade edildi.
TechWench sitesinin haberine göre, solunum yetmezliğinden ölüm tehlikesi yaşayan hastalar 30 dakika boyunca hayatta tutulabilecek. Bu süre, solunum yetmezliği nedeniyle baş gösterebilen kalp krizi veya beyin hasarının önüne geçilmesi için yeterli kabul ediliyor.
Kana oksijen enjekte eden mikro parçacık, kırmızı kan hücrelerine oranla üç-dört kat daha fazla oksijen taşıyor. Oksijen, yağdan üretilen hücre duvarını temsil eden parçacıkta depolanıyor. Hücre duvarının yağdan olması,  geçmişte değişik materyallerden yapılan parçacıklara kıyasla esnekliği sayesinde kılcal damarlarda hapsolmuyor.

Dr. John Kheir’in başında olduğu araştırma ekibi, tıp alanında çığır açabilecek buluşlarını solunum yetmezliği çeken genç bir hastayı kaybetmelerinin ardından hayata geçirdi. Zatürree olan genç kız, akciğerleri kanla dolmaya başladıktan sonra müdahale edilecek yeterli zaman olmadığı için ani kalp durması sonucu hayatını kaybetti.
Bilim adamları, geliştirilmesi halinde kana oksijen enjekte edilmesi yönteminin tıbbın yanı sıra askeri ve diğer alanlarda da kullanılabileceğini belirtti. Askeri alanda su altı timlerinin 30 dakika boyunca karaya çıkmadan gizlenmesini sağlayabilecek yöntem, aynı zamanda çevre kirlilikleriyle boğuşan ve keşiflerde bulunan dalgıçlar için de ağır donanım olmadan dalış yapma imkanı verebilir.

teknolojik aletler

Tuvalette utanmaya artık gerek yok!


Yeni bir akıllı telefon uygulaması tuvalette duyulmasından utanılan sesleri kamufle edecek bir çözüm buldu.
En yeni teknolojik aletlerden biri olan tuvalet uygulaması yürürlüğe konuyor.

Uygulama sayesinde tuvalette meydana gelen sesler duş sesi, musluk sesi gibi faklı seslerle bastırılabiliyor.

"Akatu Fake Shower" adlı uygulamanın üreticileri, bu uygulamanın hem çiftler arasında bazı şeylerin gizli kalmasını mümkün kıldığını hem de tuvalet seslerinden utandığı için muslukları açanların boş yere su harcamasını engelleyerek çevreyi koruduğunu iddia ediyor.

Uygulamayı kullananlar musluk ya da duş sesleri arasında bir seçim yapabiliyor ve ihtiyaçlarına göre su sesinin şiddetini artırıp azaltabiliyor.

Ayrıca uygulamayı sık kullananlar çeşitli "rozetler" kazanıyor ve kullanımlarını eğer isterlerse sosyal medyada arkadaşları ile paylaşabiliyor.

SAYDAM TUVALET KAPILARI

Viyana’daki "Cafe Diglas" ise saydam tuvalet kapıları ile tüm dünyada büyük ilgi görüyor.

Kafenin saydam tuvalet kapıları ilk bakışta teşhirciler için yapılmış gibi görünse de aslında bir teknoloji harikası.

Birinin kabine girip kapıyı kilitlemesinin ardından cam kapılar bir anda buzlanıyor ve içerinin görünmesini imkansız hale getiriyor. Ayrıca kilitli kapılar üzerinde "İçeri girmeyiniz" yazısı beliriyor.

Ancak tuvaleti kullananlar buzlanmaya rağmen dışarıda neler olduğunu görmeye devam ediyor.

Teknolojik aletler dışında klasik Viyana kafelerinden biri olan mekanda Avusturya ve diğer Avrupa mutfaklarından yiyecekler sunuluyor.


Elektronik burun icat edildi!

İsveç ve İspanyol bilim insanları elma ile armudun kokularını ayırt edebilen bir elektronik burun geliştirmeyi başardı. Bu alet ileride bazı hastalıkların erken teşhisinde büyük kolaylık sağlayabilir ya da köpeklerin şimdiki bazı görevlerini üstlenebilir.
İnsandan daha iyi koku alabilecek bir elektronik burun geliştirildiği bildirildi. İspanyol ve İsveç uzmanlar geliştirdikleri algılayıcı sistemin meyve kokuları arasındaki farkı, insanın koku duyusundan daha etkili tespit ettiğini söyledi. Geliştirilen alet şimdi armut ve elma kokusunu birbirinden ayırabiliyor.
İspanya'daki Valencia Polytechnic Üniversitesi ve İsveç'teki Gävle Üniversitesi uzmanları geliştirdikleri 32 sensörlü elektronik burnun kıyılmış elma ve armutlardan çıkan kokuları tanımlayabildiğini belirtti.
Valencia Polytechnic Üniversitesi'nden José Pelegrí Sebastiá yaptıkalrı deneylerde aletin meyve örneklerinden çıkan kokuları tanımlayabildiğini söyledi. 'Sensors and Actuators A' dergisinde yayımlanan çalışmanın ileri çalışmalar için bir başlangıç olduğu vurgulandı. Uzmanlar çalışma ilerledikçe uçucu maddelerin karmaşık karışımlarını farklılaştırma kapasitesinin artırılabileceğini belirtiyor.
Valencia Polytechnic Üniversitesinden José Pelegrí Sebastiá "Örneğin şarap endüstrisi bu aleti kullanabilir. Bu elektronik burun üzümlerin kaliteli olup olmadığını ayırt edebilir ve hangi üzümün kullanışlı olabileceğini belirleyebilir" dedi.
Uzmanlar tıp alanında da bu aletin kullanılabileceğini belirtiyor. Bazı köpeklerin kanserli hücreleri kokularından tespit edebildiğini hatırlatan uzmanlar bu aletin de geliştirilerek bu tür vakalarda yararlı olabileceğini söyledi. Böylelikle bazı hastalıkların önceden teşhisinde etkili olabilir.
Ayrıca uzmanlara göre köpeklerin kullanıldığı uyuşturucu tespiti gibi alanlarda da bu aletin kullanılabileceğini kaydetti.

Sn yıllarda geliştirilmiş en iyi teknolojik alet.

8 Mayıs 2013 Çarşamba

Teknolojik Aletler Nelerdir ?


Teknolojik Aletler ve Kullanım Alanları

Teknoloji: İşlerimizi daha kolay ve hızlı yapabilmek için kullandığımız araç, gereç, alet, bilgi ve
yöntemlerin tümüdür.
Teknoloji kullanılarak üretilen alet, araç, gereç, makine vb. gibi araçlara teknolojik aletler denir.
İnsanların içindeki merak ve yaşamı kolaylaştırma isteği buluşlar yapmasını sağlamıştır. Her buluş,
teknolojinin ilerlemesine neden olmuştur ve teknoloji ilerledikçe bilgisi artan insanlar, daha fazla buluş
yapmışlardır. Buluşların ve teknolojinin temelini bilim oluşturur. Bilim geliştikçe teknoloji de gelişir.
Teknolojinin gelişmesi, insanlar var oldukça sürecektir.
Teknolojik aletlerden yaşamımızın hemen hemen her alanında yararlanırız


Eğitim Alanında Kullanılan Teknolojik Aletler

Eğitim alanında kullanılan teknolojik aletler, bilginin eğitim ortamına daha kolay aktarılmasını sağlar.
Bilgisayar, tepegöz, video, televizyon, projeksiyon, mikroskop, akıllı tahta, yazıcı, vcd, dvd eğitim alanında
kullandığımız teknolojik aletlerdir.


Sağlık Alanında Kullanılan Teknolojik Aletler

Sağlık alanında kullanılan teknolojik aletler, hastalara kısa sürede tanı ve tedavi imkanı sunmaktadır.
Bilgisayar, röntgen cihazı, tomografi, MR (emar) cihazı, mikroskop, stetoskop, ultrason cihazı, tansiyon aleti,
labaratuvarlar, analiz cihazları sağlık alanında kullandığımız teknolojik aletlerdir.

halil55 sitesinden Alıntıdır. 


Yeni Teknolojik Aletler

Yeni yıla girilmesiyle birlikte bu yıla damgasını vurabilecek teknolojik aletler görücüye sunuldu bizde onları sizler için derledik. Teknolojinin hızıyla paralel olarak teknolojik aletlerde de oldukça hızlı bir değişim ve yenilik gözleniyor. 

İşte 2013'ün yeni teknolojik aletleri

ABD'nin Las Vegas kentinde düzenlenen ve dünyanın en büyük teknoloji konferansı sayılan Uluslararası Tüketici Elektronikleri Şovu, bu yıl da birbirinden ilginç tasarımlara ev sahipliği yapıyor

Oyuncak devi Lego'nun parçaları bundan böyle Apple firmasının ürettiği cihazların emrine amade. Firmanın 350 dolar değerindeki robot seti Mindstorms EV3 artık iPhone, iPad ve iPod üzerinden de komut alabilecek. 

4 KİŞİLİK TABLET Lenovo'nun geliştirdiği IdeaCentre Yatay Tablet PC, aynı anda 4 kişinin de kullanabileceği ilk bilgisayar unvanını aldı. Aynı anda 10 parmağın dokunuşunu algılayabilen ekranın genişliği 68.58 santim, diğer bir deyişle 8 iPad büyüklüğünde.

ALTIN MACBOOK Kişisel teknoloji ürünlerini modifiye eden Computer Choppers firmasının son ürünü 24 ayar altın MacBook Pro. Apple logosu elmaslarla bezeli ürünün fiyatı ise 30 bin dolar.

ÇİÇEK ÖLÇER Parrot firmasının üretiği "Flower Power" adlı cihaz toprağın içine saplanıyor. Nem ve ısıyı ölçen cihaz size çiçeğinizi ne zaman sulamanız ya da hangi sıcaklıkta muhafaza etmeniz gerektiği konusunda tablet bilgisayarınıza uyarı gönderiyor.

YEMEK KOÇU ÇATAL HAPIfork yani "akıllı çatal", kullanıcısı hızlı yemek yediği zaman, titremeye başlıyor ve üzerindeki lamba aracılığıyla sinyal veriyor. Önümüzdeki aylarda satışa çıkması beklenen çatalın fiyatı 99 dolar olarak belirlendi.


2 Mayıs 2013 Perşembe

Eski teknolojik Aletler


Yaratıcılık insanın en esas özelliklerinden biridir. İnsanın kendi doğasından beslenen bu yaratma isteği mühendislik mesleğinin ve bunun nihayeti olarak teknolojideki gelişmelerin anna sebebidir. Hemen her fırsatta kullandığımız teknoloji sözcüğü, sanat ya da beceri anlamına gelen Yunanca "Techne" ve bilim ya da çalışma anlamına gelen "Logia" sözcüğünün birleşmesinden türetilmiştir. İngilizcedeki mühendis anlamında kullanılan Engineer kelimesi ise latince "İngeniatorem" kelimesinden türemiştir ve buluş etmede ya da günümüze uygun bir başka deyişle teknoloji tasarımında yaratıcılığı olan kişi anlamına gelir. Türkçede kullanılan mühendis sözcüğü ise eski Osmanlıcada (Arapçadan) 'Geometri bilen' anlamındaki hendese sözcüğünden türetilmiştir.

M.Ö 3000 yılında Mısırda piramitlerin yapımında çalışan mühendisler matematiğin bilinebilen kaidelarını büyük bir akıllılıkla kullanarak pramitin yapımını binde birlik bir hata payıyla tamamlamış ve bunu birçok gizemli buluşla süslemeyi başarmışlardır. (Örneğin İlk radyoaktif meteryallere firavun mezarlarında rastlanmıştır, Mumyalkör teknikleri duruma tam çözülememiştir. Pramitin ışıklandırma sistemi ağırbaşlı bir muammadır, pramitin coğrafi konumu ve Pi sayısının gizemi bugüne kadar tarafıtsızdır vs) Babilde ilk toplkör makinası olan abadargın bu senelarda icad edilmiştir.

M.Ö 2000 seneı yöreında kaleme alınan Hamurabi matemalarında belirtilen inşaat yapım kaideları, belgelenen en eski mühendislik kaideları sayılmaktadır. Anadoluda ıslakamış olan Thales, M.Ö 550'lerde geometrinin esaslerini atan Pisagor mektepunu kurmuştur. Ayni dönemlerde ıslakataraf Arşimed (M.Ö 287) birleşik makaraları, hidrolik vidaları, büyüteci bulması ve kaldıraç matemalarının uygulandığı savaş makinalarının icadı modern mühendisliğin ilk adımları sayılabilir. Bulduğu kaldıraç matemaları Fen bilimlerindeki gelişmenin de başlangıcı sayılmaktadır.

Mısırlılar ve Yunanlıların bu icad etme kabiliyetleri tarihsel olarak bilinmekle birlikte teknolojik olarak ilk uygulayıcılar Romalılardır. Romalılar mühendislikte gösterdikleri başarıların tarafında satandarka ölçütlerin geliştirilmesine ve teşkilatlenmeye büyük önem vermişlerdir. Bilim ve tekniğin birleştirilmesi olarak belirtilen bu çalışmalar mühendisliğin esasi sayılmaktadır. M.Ö 10 seneında romalı mbayındır Vitruviakıl ilk vinci tasarlamıştır.

Hakkında balaka sahibi olunan ilk mühendislik ders kitabı M.Ö 15 seneında Marcakıl V.Pollio tarafından kaleme alındığı tahmin edilen "De Architectura" dır.
Toplumlar arasında ticaret geliştikçe edinilen bilgilerde hızla yayılmıştır. Yayılan bu bilgilerin Çinliler tarafından büyük bir maharetle ve batıdan çok daha evvel teknolojiye dönüştürüldüğü bilinir. Örneğin demir kalıpçılık, dümen, kağıt, ipek dokumacılığı, barut (1000 yöreı), basımevicılık (1045 yöreı) gibi buluşların Avrupada keşfedildiği 14.yy dan yüzlerce sene evvel Çinde uygulandığı saptanmıştır.

Özellikle 16.yy nihayetrasında Copernicus, Kepler, Newton, Galileo,Toricelli, Laplace, Fourier, Lavosier, Avagado, Carnot, Maxwell, Watt, gibi bilimle işan insanlar günümüz teknolojisinin gelişmesinde türlü disiplinlere bağlı bilimsel esasların oluşmasına neden olmuşlardır.

Günümüze en uygun modern ve popüler mühendisliğin babası olarak Leanardo da Vinci kabul edilmektedir. (1452 -1519).

6.yy da Slavlar tarafından geliştirilen saban, 8.yy da ırak doğudan getirilen üzengi, 11.YY da ilk ateşli silahın icadı (M.S1050) ve 19.yy da at nalı ve koşum takımı devrimsel kalitetedir ve batıdaki  cemiyetsal yapının vakit dahilinde bütünüyle değişmesine neden olmuştur.

Sanayileşme sürecindeki Avrupada teknolojinin gelişimi vazgeçilmez durume gelince insanların kentlerde ıslakamaya başlamaları nihayeti nde yeni çalışma koşulları ortaya çıkmıştır. Bu yeni  cemiyetsal yapılanma sürecinde ilk başlarda yeni gelişmelere karşı tepki de büyük olmuştur. Buna ilk misal 19.yy başlarında çıkan luddite isyanıdır. İsyanın adı çalışma koşullarından memnun olmadığı dahilin bir çorap tezgahını parçalataraf Ned Lud adlı işçiden geldiği sanılmaktadır. (Luddite , günümüz İngilizcesinde makine düşmanı anlamına gelmektedir.) Bu isyancıların başlattıkları eylemde giydikleri saboları (Takunyaya benzer terlik) çıkrıkların dişlileri arasına sokmaları nihayetucu tezgahlar zarar görerek üretim durmuştur. Günümüzde benzer olaylar dahilin kullandığımız "sabotaj" kelimesinin kökeni bu olaydır.

teknolojik aletler insanların varoluşundan beri geliştirilerek icat edilmektedir. Ancak eskiyen , modası geçmiş teknolojik aletler zamanla yerlerini yenilerine bırakır ve unutularak tarihin tozlu sayfalarına karışır.

1 Mayıs 2013 Çarşamba

En ilginç teknolojik aletler için tıklayın. 

Hayatımızı Kolaylaştıran Teknolojik Aletler, insanların ihtiyaçları doğrultusunda yapılan aletlerdir. Teknolojik aletler nelerdir ?

Televizyon veya kısaca TV, bir vericiden elektromanyetik dalga hâlinde yayınlanan görüntü ve seslerin, ekranlı ve hoparlörlü elektronik alıcılar sayesinde yeniden görüntü ve sese çevrilmesini sağlayan haberleşme sistemidir. Yayınlanan görüntü ve sesleri alıcıya ulaştıran elektronik aygıt da sistemin adı ile anılır.

Bilgisayar belirli komutlara göre veri işleyen ve depolayan bir makinedir.
Bilgisayarlar çok ayrımlı biçimlerde karşımıza çıkabilirler. 20. asrın ortalarındaki ilk bilgisayarlar büyük bir oda büyüklüğünde olup, günümüz bilgisayarlarından yüzlerce kat daha çok güç tüketiyorlardı. 21. asrın başına varıldığında ise bilgisayarlar bir kol saatine sığacak ve küçük bir pil ile çalışacak duruma geldiler. Toplumumuz kişisel bilgisayarı ve onun taşınabilir eşdeğeri, dizüstü bilgisayarını,bilgisayar simgeleri olarak tanıdılar ve bilgisayar kavramıyla özdeşleştirdiler. Günümüzde çok yaygın kullanılmaktadırlar.

Telefon birbirinden ırak yerlerde bulunan kişiler ve düzenekler arasında bilgi alışverişini sağlayan elektrikli ses alıp verme aygıtıdır.

Buzdolabı; buhar sıkıştırma metoduyla çalışan, besinlerin soğuk tutularak uzun vakit muhafaza edilmesini sağlayan soğutma makinesidir. Soğutucu makineler çalışma prensiplerine ve çalıştıkları sıcaklık aralığına göre sınıflandırılır. Buz dolapları ise soğutucu makinelerin evlerde kullanılan tipidir. Buz dolapları yiyecek saklamamızı sağlayan insanların en çok kullandığı teknolojik aletlerin başında gelir

Çamaşır makinesi 1908'de Alva John Fisher tarafından icat edildi. Makinenin dahiline yatay olarak yerleştirilmiş metal tambura kirli çamaşırlar konuluyordu. Tambur, elektrik yardımıyla döndürülüyor ve devinim sırasında çamaşırlar devamlı suyla temas ederek temizlenmiş oluyordu. İlk kurutuculu çamaşır makinesi ise 1924'te üretildi.

İnsanların ihtiyaç ve gereksinimlerine cevap vermek doğrultusunda ve günlük işlerini kolaylaştırmak adına icat edilen teknolojik aletler hayatımızın her bölümünde büyük yer kaplamaktadır.

Teknolojik Aletler 


Eski Teknolojik Aletlerin Yenilerden FarkıEski teknolojik aletler ile yenileri arasındaki farklılıklar

Eski teknoloji ile yeni teknoloji arasındaki esas ayrım, alimin dağıtımındaki hızdır.
Yeni teknolojilerin sağladığı yüksek hız, bilgi miktarının artmasına da yol açmaktadır. İnsanlar aradığı bilgiye kısa sürede ulaşabilir ve bu bilgileri çok daha az yer kaplayacak şekilde saklayabilmektedir.
Bütün bu değişimler, mikroelektronik teknolojisinin büyümesinin ve gelişmesinin bir nihayetucudur. Başka bir deyişle, alimin elde edilmesi ve kullanılmasında mekanik araçlardan elektronik araçlara geçiş yapılmıştır.

Teknoloji deki bu değişim teknolojik araçlarında değişmesine yol açtı.Bu da eski ve yeni teknolojik araçlar arasında ayrımları ortaya çıkardı.

Örneğin; Eski teknolojik aletler sade ve çok az ihtiyacı karşılarken yeni teknolojinin mahsulü olan araçlar daha karmaşık ve ani çok ihtiyacı karşılayabiliyor.Eski araçlar daha büyük yapılırken nano teknoloji sayesinde yeni araçlar daha küçüktür.Bu duruma daha bir sürü misal verilebilir.

Teknoloji bu kadar hızlı geliştiği sürece teknolojik aletlerde bir o kadar hızlı değişip yenilenecek. Bugün binlerce lira ödeyip aldığımız bu teknolojik aletler önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde değerini yitirecek ve antika dükkanlarındaki yerlerini alacak.